Портал в режимі тестування та наповнення
Меню
Розшук осіб, зниклих безвісти за особливих обставин
Відкрити все

Якщо вам відомі факти безвісного зникнення громадян, їх викрадення або потрапляння у полон негайно звертайтесь до найближчого підрозділу поліції із відповідною заявою.

Заяви та повідомлення про такі факти підрозділами поліції приймаються у день звернення близьких родичів зниклого або інших осіб, яким відомо про факт зникнення, до таких підрозділів.

Спосіб подання таких заяв та повідомлень:

•    направленням такої інформації поштою;

•    на телефон 102 (цілодобово);

•    на телефон гарячої лінії 0 800 21 21 51 (з 09:00 до 18:00); 

•    безпосереднього звернення до територіального підрозділу поліції.

У заяві автором зазначається максимально відома йому інформації про обставини зникнення та відомості про зниклу (викрадену, полонену) особу:

дата та місце зникнення особи;

анкетні дані такої особи, число, місяць та рік її народження;

прикмети особи (татуювання, шрами тощо);

які номерні речі (мобільний телефон, паспорт тощо) були у особи під час зникнення;

дані інших осіб, яким також може бути відомо про факти зникнення (викрадення, полону) особи.

За кожним фактом зникнення, викрадення або потрапляння у полон слідчими Національної поліції розпочинається кримінальне провадження (відомості вносять в Єдиний реєстр досудових розслідувань).

ВАЖЛИВО!

 Відкрите за заявою родичів та інших осіб кримінальне провадження є підставною надання відомостей про особу полоненого до органу влади, уповноваженого відповідно до Женевської конвенції про поводження з військовополоненими від 12 серпня 1949 року та інших міжнародних договорів здійснювати функції обміну полоненими. 

Водночас рекомендуємо близьким родичам (мати, батько, брат, сестра, діти)  осіб, які зникли безвісти (потрапили у полон, викрадені), разом із наданням заяви про вказаний факт здавати біологічні зразки для виведення ДНК-профілю (або, у разі відсутності близьких родичів, для отримання біологічних зразків потерпілого можуть бути використані  його особисті речі (зубна щітка, гребінець, інші предмети гігієни) та подальшого їх порівняння з ДНК-профілями невпізнаних трупів. 

На території України біологічні зразки відбираються у біологічних батьків чи дітей зниклої особи або особи, яка перебуває у полоні, оскільки лише їх зразки придатні для встановлення спорідненості з невпізнаним трупом. 

У зв’язку з цим, саме вказаним вище особам бажано прибувати до поліції для подачі заяви про зникнення (полон) та надання біологічних зразків.

Для здачі біологічних зразків особі необхідно прибувати до поліції з паспортом (для дитини – свідоцтвом про народження), щоб особа, яка організовує відбирання біологічних зразків, звірила дані, вказані в постанові про відібрання зразків, з паспортними даними осіб, чиї зразки будуть відбиратися. 

Відібрання зразків та проведення молекулярно-генетичної експертизи здійснюється лише за постановою слідчого та для громадян повністю безкоштовне, і здійснюється за рахунок держави. 

Зазначаємо, що відібрання біологічних зразків цілком безпечна і безболісна процедура, яка не займає багато часу. 

Відбираються зразки букального епітелію, тобто клітини епітелію ротової порожнини. Вказана процедура здійснюється за допомогою спеціальних щіточок або стерильних ватних паличок шляхом їх поміщення в ротову порожнину і проведення по внутрішніх поверхнях щоки.

Після завершення процедури відбирання зразків букального епітелію складається відповідний протокол.

Громадянин дає свою згоду на відбір та проведення молекулярно-генетичного дослідження, а також згоду на обробку персональних даних.

При встановленні збігів експертна установа негайно поінформує орган досудового розслідування (слідчого), який призначив відповідну експертизу для подальшого інформування родичів (зниклої) загиблої особи.

Але слід зазначити, що встановлення ДНК-профілю з біологічного зразка родича це лише початковий етап і не єдиний з пошуку особи шляхом ідентифікації. Наступним етапом буде тривалий процес порівняння ДНК-профілів родичів з ДНК-профілями невпізнаних трупів для виявлення збігів.

Окрім цього, поліція також просить надавати інформацію про відомі громадянам відомості що підтверджують перебування потерпілого в полоні (наприклад, відеоматеріали, документи, фото тощо), місця можливих поховань (необліковані), місця виявлення трупів. 

розшук осіб, зниклих безвісти за особливих обставин

✓ Звернутись до найближчого підрозділу Національної поліції або зателефонувати на «гарячу лінію» 102 або 112;

✓ Родичам та близьким особам при написанні заяви необхідно мати з собою паспорт, а також документи, які підтверджують ступінь родинних зв'язків з особою зниклою безвісти;

✓ За можливості, підготувати сповіщення військової частини про зникнення військовослужбовця;

✓ Надати слідчому повну і точну інформацію про зниклу особу, зокрема фотографії, опис зовнішності, особливі прикмети, одяг та всі відомі деталі зникнення;

✓ Повідомити слідчого про необхідність винесення ним постанови про визнання заявника потерпілою особою у кримінальному провадженні;

✓ Отримати витяг з Єдиного реєстру досудових розслідувань;

✓ Здати на дослідження ДНК (зразки ДНК можуть бути відібрані в рідних дітей, батька або матері);

✓ Зареєструватися на сайті Координаційного штабу з питань поводження з військовополоненими в «Особистому кабінеті»;

✓ Зареєструватись на сайті Національного інформаційного бюро;

✓ Заповнити анкету на особу, зниклу безвісти за особливих обставин, за посиланням https://services.mvs.gov.ua;

✓ Перед подачею заяви на отримання витягу з Реєстру доцільно переглянути на сайті МВС в розділі «Зниклі громадяни та діти» інформацію про перебування в розшуку зниклої особи за категорією «зниклий безвісти», оскільки за відсутності інформації про розшук, відомості в Реєстрі теж будуть відсутніми. В такому випадку, необхідно звернутись до органу досудового розслідування, в якому перебуває кримінальне провадження, для встановлення причини неоголошення зниклого в розшук;

✓ Звернутися до МВС України для отримання витягу з Реєстру за допомогою електронної пошти або подати письмове звернення.



Чому передавати персональні дані полонених та безвісно зниклих неперевіреним особам - погана ідея?

Зростає число телеграм-каналів та сторінок соцмереж, які обіцяють знайти військовослужбовців, які потрапили в полон або зникли безвісти. Проте для цього вони просять у рідних та близьких персональні дані та іншу інформацію.

 

 Яку інформацію не можна передавати незнайомцям?

  • Номер телефону, інші контакти.
  • Адресу проживання.
  • Профіль соцмережі.
  • Дані військовослужбовця (ПІБ, номер бригади, військову спеціальність, адресу, профілі соцмереж тощо.)
  • Місце розташування підрозділу.
  • Фото, зокрема, фото з побратимами.

 

 Чому цього робити не варто?

Ви можете погіршити становище вашої близької людини. Чимало таких каналів організовують шахраї або представники спецслужб агресора. Шахраї будуть видурювати у вас гроші. Спецслужбісти будуть маніпулювати вами чи вдаватися до шантажу.

Насправді майже ніхто у фейсбуці чи телеграмі не буде займатися пошуками вашої близької людини. Це професійно та безкоштовно роблять тільки фахівці уповноважених державою органів. Волонтерських груп та громадських організацій, які чесно займаються такою роботою, дуже мало, і до їх вибору треба ставитись надзвичайно відповідально.

З 01 жовтня 2023 функції урядового Уповноваженого з питань осіб, зниклих безвісти за особливих обставин, передано від Мінреінтеграції до МВС України.

Для забезпечення діяльності Уповноваженого 25.08.2023 наказом Міністра внутрішніх справ № 709 в МВС України створено Управління з питань осіб, зниклих безвісти за особливих обставин (Секретаріат Уповноваженого з питань осіб, зниклих безвісти за особливих обставин).

До його завдань віднесено забезпечення формування та реалізації державної політики МВС у сфері дотримання норм міжнародного гуманітарного права на всій території України у частині координації розшуку осіб, зниклих безвісти за особливих обставин, та вирішення інших пов’язаних з цим питань відповідно до Закону України «Про правовий статус осіб, зниклих безвісти за особливих обставин», а також забезпечення функціонування Єдиного реєстру осіб, зниклих безвісти за особливих обставин.


Безпосередньо до компетенції Уповноваженого МВС з питань осіб, зниклих безвісти за особливих обставин, віднесені:

- взаємодія з органами державної влади, допоміжними, консультативними, дорадчими та іншими державними органами, органами місцевого самоврядування, громадськими організаціями та об’єднаннями, органами іноземних держав і міжнародних організацій, а також з підприємствами, установами та організаціями з метою забезпечення ефективних заходів з розшуку та обліку осіб, зниклих безвісти за особливих обставин;

- обробка та організація обміну інформацією, що може сприяти розшуку осіб, зниклих безвісти за особливих обставин, між державними органами, уповноваженими на їх облік та/або розшук;

- комунікація з родичами осіб, зниклих безвісти за особливих обставин, та надання їм у межах, визначених законодавством, інформації про стан розшуку та його результати, ідентифікацію або результати розслідування зникнення особи.


Регіональні представники Уповноваженого виконують зазначені завдання на місцях з урахуванням регіональної специфіки, в тісному контакті з представниками регіональних підрозділів усіх органів, залучених до процесу розшуку та обліку осіб, зниклих безвісти за особливих обставин. Через залучення до процесу розслідування кримінальних проваджень кількох різних правоохоронних органів - Нацполіції, СБУ та прокуратури, іноді з різних областей – родини безвісно зниклих осіб часто втрачають джерела достовірної інформації про перебіг розшукових, слідчих дій та пізнавальних заходів. Налагодження належної комунікації між державними органами та родинами зниклих безвісти – одне з основних завдань представників Уповноваженого.

Для внесення до Реєстру відомостей про безвісно зниклу особу або отримання витягу з Єдиного реєстру осіб, безвісно зниклих за особистих обставин, громадянам потрібно звернутися до МВС України з відповідною заявою, долучивши до неї копії документів, необхідних для ідентифікації заявника та безвісно зниклої особи, документи що підтверджують факт безвісного зникнення особи (для військових це сповіщення, для цивільних – витяг з Єдиного реєстру кримінальних проваджень, тощо), а також документ, що підтверджує родинні відносини. Запит про отримання Витягу можуть подати близькі родичі або члени сім’ї осіб, зниклих безвісти за особливих обставин. Відповідно до ст. 1 Закону України «Про правовий статус осіб, зниклих безвісти за особливих обставин», близькими родичами та членами сім’ї особи, зниклої безвісти за особливих обставин, є чоловік, дружина, батько, мати, вітчим, мачуха, син, дочка, пасинок, падчерка, рідний брат, рідна сестра, дід, баба, прадід, прабаба, внук, внучка, правнук, правнучка, усиновлювач чи усиновлений, опікун чи піклувальник, особа, яка перебуває під опікою або піклуванням, а також особи, які спільно проживають, пов’язані спільним побутом і мають взаємні права та обов’язки, у тому числі які не перебувають у шлюбі.


Заяву з долученими документами та копіями необхідно направити на адреси МВС України. Адреса для електронних звернень – [email protected] для письмових звернень – вул. Богомольця, 10, м. Київ, 01601.


Всі необхідні інформаційні матеріали щодо можливості та порядку отримання витягу з Реєстру можна знайти на офіційному веб-сайті МВС України в розділі «Пресцентр – Анонси – Корисна інформація». Секретаріат уповноваженого має офіційний Телеграм-канал, де також можна знайти контактні дані та багато корисної інформації, посилання на канал https://t.me/ZNYKLI_BEZVISTI_MVS. Окрім того, для безпосереднього звернення до Секретаріату Уповноваженого можна скористатися адресою електронної пошти [email protected].


Для інформування громадян з 01.10.2023 року МВС України запроваджено «гарячу лінію» Уповноваженого з питань осіб, зниклих безвісти за особливих обставин за номером 0 800 103 333.


Запис громадян, громадських організацій, об’єднання родин на особистий прийом до Виконувача обов’язків Уповноваженого – начальника Управління з питань осіб, зниклих безвісти за особливих обставин МВС України Артура Ринатовича ДОБРОСЕРДОВА та представників Уповноваженого у м. Києві та Київській області здійснюється з понеділка по п’ятницю в робочий час за телефоном (044) 254-77-69. Прийомні дні – вівторок, середа й четвер.


На Харківщині прийом громадян з питань осіб, зниклих безвісти за особливих обставин, здійснює представник Уповноваженого, головний спеціаліст Секретаріату Олександр САВЧЕНКО. Прийом проводиться в звичайний робочий час за адресою: м. Харків, вул. Шевченка, 26, приміщення Регіонального сервісного центру МВС України, кабінет 724. Звернутися з питанням та отримати консультацію можна також за телефоном (066) 428-04-01.

Outdated Browser
Для комфортної роботи в Мережі потрібен сучасний браузер. Тут можна знайти останні версії.
Outdated Browser
Цей сайт призначений для комп'ютерів, але
ви можете вільно користуватися ним.
67.15%
людей використовує
цей браузер
Google Chrome
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
  • Linux
9.6%
людей використовує
цей браузер
Mozilla Firefox
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
  • Linux
4.5%
людей використовує
цей браузер
Microsoft Edge
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
3.15%
людей використовує
цей браузер
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
  • Linux